Ofiste Paslanmayın!

 - Kiralık Ofis | Hazır Ofis

Bilgisayar başında uzun saatler boyunca çalışmak, boyun ve bel rahatsızlıklarının tetikleyicisi. Hâlbuki basit önlemler ve egzersizlerle daha konforlu çalışma imkanı yakalamak mümkün. Bu tür rahatsızlıkları gidermek için doğru bir oturuş ve çalışma alanını ergonomik kullanmak da büyük önem taşıyor.

 

Günümüzde hayatımızın büyük bir bölümünü artık beden gücüyle değil, beyin gücüyle bilgisayarların önünde masa başında çalışarak geçiriyoruz. Çalışma şartlarındaki bu değişim, yanlış duruş, oturuş ve organların kullanımına bağlı olarak kas ve eklem sisteminde pek çok soruna neden olabiliyor. Her şeyden önce boyun, sırt ve bel ağrılarına zemin hazırlıyor. Bu sorun ofis ortamında çalışan hemen herkeste artık açıkça görülebiliyor. Özellikle uzun süren çalışma saatleri içinde sürekli hareketsiz kalmak bu tür ağrıları artırıyor. Bunlar zamanla ciddi sağlık problemlerine dönüşebiliyor. Oturuş ve duruşa bağlı hastalıklardan şikayetçi olmak istemiyorsanız yapabileceğiniz egzersizler ve ofis için verdiğimiz pratik önerilere mutlaka göz atmalısınız.

 

Kaldırıp taşırken

Bir şeyi yerden kaldırırken mutlaka dizlerinizi bükün ve ağırlığı yüklenirken bacak kaslarınızı kullanın. Ani hareketlerden kaçının. Ağırlığı vücudunuza yakın tutun ve asla bel hizasından yukarı kaldırmaya çalışmayın. Baş hizasından yüksek bir rafa ulaşmanız gerekiyorsa mutlaka bir sandalye kullanın. Uzun süre yukarı uzanmaktan ve bakmaktan kaçının.

 

Ayakta dururken

Çene hafif aşağı bükülü, boyun sanki bir iple biraz arkaya çekiliyormuş gibi… Vücudunuzu dik tutun. Dizlerinizi bükmeden öne doğru asla eğilmeyin. Uzun süre ayakta kaldığınız çalışmalar sırasında kısa aralıklarla sık sık ayak değiştirmeniz ya da tek ayağınızı kaldırmanız, bir basamağa koymanız gibi durumlarda omurga yükünüzü hafifletirsiniz. Omurga dik haldeyken vücudunuzu yana ya da arkaya doğru yaslamanız halinde beliniz kısa süreli de olsa rahatlayacaktır.

 

Otururken

Bu tür rahatsızlıkları gidermek için doğru bir oturuş ve çalışma alanını ergonomik bir şekilde kullanmak büyük önem taşıyor. Kol destekleri olan sert bir sandalye, oturmak için daha uygun. Bütün omurganın sandalye arkalığına dayalı olması gerekiyor. Uzun süre aynı pozisyonda durmamalısınız. Ara sıra oturduğunuz yerden kalkıp birkaç gerinme egzersizi yapın. Sandalyeye dik oturun. Kalça, diz, ayak bileği ve dirsek eklemleri 90 derece açıyla durmalı. Çene bükük ve boyun arkaya çekik olmalı.

 

Göğüs ve sırt için

Ayağa kalkın. Ellerinizi kalçalarınızın üzerine koyun ve her iki kolunuzu arkada birleştirmek istercesine geriye doğru çekin. Bu pozisyonda 10’a kadar sayın. Sonra omuzlarınızı yapabildiğiniz kadar çok öne itin. Ardından normal pozisyona dönün. Sonra bunun tersini, yani omuzlarınızı olabildiğince geriye itin. Bu hareketi sekiz kez yapın.

 

Bel için

Ayaklarınızı omuz genişliğinde açarak ayakta durun. Dizlerinizi hafifçe bükerek vücudunuzun üst kısmını kollarınız kıvrılmış şekilde sağa doğru çevirin. Aynı hareketi sol tarafa doğru da yapın. Bu hareketi 4 kez tekrarlayın. Sırtınızı duvara ya da sandalyeye yaslayın. Ayaktaysanız dizlerinizi hafifçe bükün. Sağ elinizi sağ bacağınızın üzerine koyun, sol kolunuzu yukarı uzatın ve gövdenizi yavaşça sağa doğru eğin. Bu haldeyken 10’a kadar sayın. Yavaşça ilk pozisyona dönün. Hareketi ters tarafa doğru tekrarlayın. Bu hareketi 2 kez yapın.

 

Boyun ve omuz için

Ellerinizi alnınıza koyup, başınızı öne doğru itmeye çalışın fakat bunu yaparken ellerinizle başınıza engel olun. 10’a kadar sayın. Bu hareketi üç kez yapın. Bu sefer de yine ellerinizi enseye olmamak kaydıyla yine başınızın arkasına koyun. Başınızı arkaya doğru itmeye çalışırken ellerinizle engel olmaya çalışın. 10’a kadar sayıp bırakın. Bu hareketi 3 kez tekrarlayın. Sağ elinizi yüzünüzün sağ tarafına koyun ve başınızı sağa doğru itmeye çalışırken sağ ellinizle engel olmaya çalışın. 10’a kadar sayıp bırakın. Bu hareketi 3 defa tekrarlayın. Aynı hareketi sol elle sola doğru tekrarlayın. Ellerinizi havaya kaldırın ve bu sırada kürek kemiklerinizi sıkıştırın. Bu hareketi 3 kez tekrar edin.

 

El bilekleri için

Sol elinizle sağ bileğinizi aşağı doğru bükerek çekin. Elinizi beş saniye bu konumda tuttuktan sonra 5 saniye boyunca yukarı bükün. Diğer eliniz yardımıyla önce parmakları geriye doğru gerip 10’a kadar sayın, sonra gevşetin ve bu hareketi iki kez tekrarlayın. Aynı hareketleri diğer eliniz için de uygulayın.

 

Ayak bilekleri için

Otururken her iki topuğunuzu yerden kaldırın ve ayak bileklerinizi içe çevirin. Bu hareketi sekiz kez yapın. Aynı hareketi ters yönde tekrarlamayı ihmal etmeyin. Ayağa kalkın, masa ve sandalyeden destek alarak tek ayak üzerinde durun. Diğer topuğunuzu yerden kaldırın. Bileği içeriye doğru kıvırarak gövdenize doğru çekin. Sonra pedala basar gibi ayak parmaklarınızı ileri itin. Bu hareketi sekiz kez yapın.

 

 - Kiralık Ofis | Hazır Ofis
Ofis Egzersizleri 1
 - Kiralık Ofis | Hazır Ofis
Ofis Egzersizleri 2
 - Kiralık Ofis | Hazır Ofis
Ofis Egzersizleri 3

 

Kaynak : icerikfabrikasi.com

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak
Hızlı Teklif Al
Müşteri Hizmetleri
Kiralikofis.com
Merhaba 🙋‍♂️
Size nasıl yardımcı olabiliriz?